Hipnoz Yöntemiyle Sigarayı Bırakma

Yazdır PDF

 

Hipnozun kullanışlı genel tanımı; dikkatin daraltılması ve sabitlenmesi kişinin dikkatinin, dışarıdan gelebilecek uyarıcı unsur veya fikirlerden etkilenmemesi, tipik olarak bir uyarıcı unsura veya fikre odaklanmasıdır. Beynimiz uykuya dalmadan alfa aralığına kayar. Uykumuzun büyük kısmı alfa aralığındadır. Hipnoz, bu doğal olguyu kullanarak, uykuya dalmadan benimizin alfa aralığına kaymasını sağlar.

Bilinç, telkini pekiyi karşılamaz. Daha çok, düşünmeye, akıl yürütmeye ve önceden öğrendiklerini eyleme dökmeye yatkındır. Oysa bilinçdışı, söz dinleyen bir çocuk gibidir. Düşünmez, sorgulamaz, kendine ne söylenirse onu yapar. İşte hipnozun gücü buradadır. Bilinçdışına güçlü telkinler pompalayarak istenilen sonuca varılır.
Sigara ile bağımız genel olarak psikolojik birazda fizyolojiktir. Sigarayı bırakmanın temelinde kişinin sigarayı bırakmayı istemesi ve bırakmaya karar vermesi yatar. Sigara alışkanlığını zihinden silip atmada hipnoz iyi bir aracıdır. Hipnoz uygulayan, kişinin isteğinin gerçekleşmesine yardım eder. Hipnoz değişimi gerçekleştiren en etkin metottur.

Sigara bağımlılığı, bilinçaltına yerleşmiş ve bu nedenle otomatikleşmiş güçlü bir bağımlılıktır.Sıkça tekrarlanan(yaklaşık 21 kez) her düşünce veya davranış bilinçaltına geçerek kaydedilir ve alışkanlık halini alır.Hipnoz gerçekten de sigarayı bırakmak için en etkili yöntemdir.Çünkü hipnozla bilinçaltına ulaşılarak sigara içmeye neden olan alışkanlığın kökleri bilinçaltından silinir.Sigara bilinçaltı tarafından bir arkadaş, bir dost, sosyalleşme aracı, keyif verici bir madde olarak programlandığı için bu programlar değişmeden sigaradan kurtulmak zordur.Yaklaşık 3-5 seans hipnoza giren tiryakilerin çoğu, sıkılmadan, bunalmadan, sinirlenmeden sigarayı bırakmaktadırlar. Üstelik hipnotik telkinler sayesinde, kilo almaları da önlenmektedir. TÜBİTAK’ın yaptığı bir araştırma sonucuna göre, hipnoz dünyadaki en etkili sigara bırakma yöntemi olarak tanımlanmaktadır.

Sigara içmek bir tören gibidir . Hiç farkında olmadan birçok şey size sigarayı hatırlatır ve otomatik olarak sigarayı yakarsınız. Sıkıldığınızda,üzüldüğünüzde,yemeklerden sonra, bilgisayarda çalışırken, çay kahve içerken, araba sürerken vs... Hipnoz bu alışkanlıkları kırmanın ,bu otomatik pilotu devreden çıkarmanın en etkili yoludur.

Seans sırasında neler yapılıyor?
Hipnoz klasik anlamda bir uyku değildir, aksine bir uyanıklık ve farkındalık durumudur. Hipnozla, değiştirilmiş bir bilinç hali oluşturulur. Kişi sigarayı bırakmaya dönük bugüne kadar engel olamadığı içsel haz ve dürtülerinin önüne geçebileceğine dair telkinlerle desteklenir. Sosyal, öğrenilmiş davranışsal, varolmaya dönük ve bilişsel çarpıtmalarıyla ilgili 'yanlış' bilgileri yenileriyle değiştirilir.
Kendine güven kazanan ve benliği desteklenen birey artık sigaranın çaresiz tutsağı değildir. Hipnotik seanslar kişiyi güçlendirir ve başarabileceği inancını artırır.

Yorumlar  

 
-7 #1 2011-08-24 15:22
bilinçaltı yöntemleri ile ücretsiz sunduğumuz, kendi kendine sigara bırakma yöntemi ile sigarayı bırakabilirsini z.
Alıntı
 
 
+16 #2 2011-09-15 10:43
selam
hocam hipnozla sigara bırakma terapisi nin fiyatı ne kadardır ve hangi aralıklarda seans uygulanır
Alıntı
 
 
+1 #3 2012-01-09 13:59
Mumkunse bana ulasirmisiniz gercekten cok ihtiyacim var bu yonteme
Alıntı
 
 
+3 #4 2012-06-09 13:12
Ankara'da hipnozla sigara bırakma konusunda yardım alabilir miyim? Yanıtı mail olarak, telefon ekli alabilirsem minnettar olurum. teşekkür ederim
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile